Haberler / BLOG

arsa-arazi-770×470-compressor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “2B” diye bilinen orman vasfını yitirmiş arazilere ilişkin, “Satın alma başvurusunda bulunmayanlarla başvurusunu tamamlayıp peşinat ücretini veya ikiden fazla taksitini ödemediği için haklarını kaybedenlere tanınan vakit 7 Mart’ta bitiyor. Hak sahiplerini başvuru ve ödeme yapmaya çağırıyorum.” dedi.

Ağbal, kamuoyunda “2B yasası” olarak bilinen ve devletle halk arasında yıllardır süregelen sorunu sonuca kavuşturmayı amaçlayan 6292 sayılı “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun” uyarınca, bu güne kadar söz konusu taşınmazlardan yüksek oranının satıldığını söyledi.

Bu sayede çok fazla vatandaşın gayrimenkul sorununun çözüldüğünü belirten Ağbal, bu kapsamdaki satışı mümkün taşınmazlara başvuru yapan 828 bin vatandaştan 707 binine, 507 bin adet taşınmazın satışının yapıldığını bildirdi.

Ağbal, söz konusu taşınmazların 10,5 milyar lirayı bulan bedelinden 7,3 milyar lirasının tahsil edildiğini vurgulayarak, kalan fiyatının taksitli satışlar olduğunu ve ödemelerinin devam ettiğini dile getirdi.

“Hak sahipleri bu tarihi fırsattan yararlansın”

Bu kanundan daha fazla hak sahibi vatandaşın yararlanabilmesini sağlamak suretiyle süresi içinde başvurmayanlar, kendilerine icra edilen tebligatta belirtilen ücreti vaktinde ödemeyenler ve taksitli satışlarda sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlere 6 aylık ek süre tanıdıklarını hatırlatan Ağbal, bu sürenin 7 Mart’ta dolacağını ifade etti.

Bakan Ağbal, “Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için, bu hakka sahip tüm vatandaşlarımızı 7 Mart’a kadar başvuru ve ödeme yaparak, bu tarihi fırsattan yararlanmaya davet ediyorum.” diye konuştu.